A lőttbeton alatt olyan speciális betonozási technológiát értünk, amelynél a betonkeveréket nagy sebességgel „rálövik” egy felületre, ami ott nagyon rövid idő alatt megköt. Mivel nagy nyomással hordják fel a felületre, az anyag rögtön a kellő sűrűségű és megfelelően tapad. Alkalmazkodik különböző formájú és textúrájú felületekhez. Abban is különleges, hogy nem igényel hagyományos zsaluzatot.
Kiválóan alkalmas nehezen megközelíthető helyek, íves vagy bonyolult geometriájú felületek betonozásakor (mint például alagutak, támfalak, töltések). Az összetétele lényegében nem tér el a hagyományos betontól, hiszen itt is szilárd beton a végeredmény. Arányiban mégis eltérhet, és speciális adalékokat is keverhetnek hozzá, de a különlegessége a felhordás módjában van, amihez speciális gépre van szükség. Ez nagy nyomással, kis rétegekben képes a betonkeveréket a kívánt felületre juttatni, ami lehetővé teszi a beton egyenletes terülését, a felhordás közbeni tömörítést és a jó tapadást is.
A gyors kötés miatt a következő rétegek hamar ráhordhatók az előzőre. A lőttbeton kivitelezési ideje ezért rövid (a gyors és egyenletes felhordásnak köszönhetően, és annak, hogy nincs szükség külön tömörítésre). Ha még a zsaluzás idő-, anyag- és munkaköltségét is számba vesszük, akkor elmondható, hogy a hagyományos betonozásnál gazdaságosabb eljárásról van szó. Ám ez inkább nagyobb projektek esetén igaz, mert a speciális gép bérlése jelentős költséget jelenthet.
A lőttbeton alkalmas még nagyobb betonfelületek sérüléseinek javítására is, valamint nehezen hozzáférhető helyek kitöltésére. Gondolhatunk itt hidakra, töltésekre vagy magasabb épületekre, akár plafonokra is. Ugyanígy remekül használható munkagödrök, támfalak megerősítésére és megtámasztására. A végeredmény egy tartós és ellenálló szerkezetű beton, ami az adott kialakítású felülethez igazodik.
A lőttbetonnak két fő típusa létezik
A nedves és a száraz eljárás a felhordás módjában különbözik, és a körülmények döntik el, hogy éppen melyik az előnyösebb.
A nedves eljárás során már a betonkeverékben van a víz, amikor a szivattyúba töltik. Ennek a felhordása alacsonyabb porképződéssel jár.
A szárazkeverékes eljárásnál a cement, a homok és egyéb adalékok szárazon kerülnek a gépbe, a vizet pedig csak a fúvókánál keverik hozzá, közvetlenül a felhordás előtt. Ezzel a módszerrel a keverék víztartalma helyben állítható be, vagyis a kivitelezés során a beton tulajdonságait módosíthatják, a felülethez igazíthatják.